Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów zajmująca się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Celem istnienia zespołu interdyscyplinarnego jest działalność profilaktyczna i pomoc rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, które doświadczają przemocy. Zespół interdyscyplinarny integruje i koordynuje działania podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności przez:
1) diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;
2) podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na
celu przeciwdziałanie temu zjawisku;
3) inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;
4) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia
pomocy w środowisku lokalnym;
5) inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie
Adresatami działań podejmowanych przez zespół interdyscyplinarny są:
- rodziny, w których zdarzają się przypadki stosowania przemocy wobec współmałżonka, dzieci, rodziców
- rodziny, w których dzieci są zaniedbywane, pozbawione należytej opieki
- rodziny, w których nadużywa się alkohol lub inne substancję psychoaktywne
Do zadań grup roboczych należy, w szczególności:
- opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie,
- monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy,
- dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań
PROCEDURA NIEBIESKIEJ KARTY:
Wszczęcie procedury Niebieskiej Karty następuje w sytuacji podejrzenia przemocy – poprzez wypełnienie formularza Niebieska Karta A.
Wszczęcie i prowadzenie procedury NK nie wymaga zgody osoby, co do której istnieje podejrzenie, ze została dotknięta przemocą.
Druk Niebieska Karta A wypełnia przedstawiciel podmiotu, który pierwszy uzyskał informację o sytuacji występowania przemocy w rodzinie. Druk A wypełnia się na podstawie rozmowy z osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że doznaje przemocy w rodzinie lub posiadanych informacji (jeśli nawiązanie kontaktu z osobą doznającą przemocy jest niemożliwe).
W sytuacji braku chęci współpracy osoby doznającej przemocy – należy wszcząć procedurę i podjąć działania motywujące do współpracy – już w ramach procedury Niebieskie Karty.
Podczas pierwszego kontaktu z osobą doznająca przemocy należy:
- przekazać formularz Niebieskiej Karty B osobie doznającej przemocy po uprzednim wypełnieniu rubryk dotyczących proponowanych instytucji pomocowych
- w sytuacji braku możliwości kontaktu z osobą doznająca przemocy lub odmowy współpracy również należy przekazać druk Niebieskiej Karty B– (zaleca się osobiste przekazanie dokumentu, jeśli jest to niemożliwe można to zrobić korespondencyjnie)
- w przypadku, gdy osobą doznającą przemocy jest dziecko – kartę Bnależy przekazać osobie zgłaszającej lub dorosłemu członkowi rodziny, który nie jest sprawcą przemocy.
Działania interwencyjne, zawiadomienia policji lub prokuratury dokonuje osoba inicjująca procedurę Niebieskiej Karty A (dotyczy to sytuacji nagłych, w których występuje zagrożenie życia lub/i zdrowia).
Po wypełnieniu Niebieskiej Karty A należy w ciągu 7 dni przekazać ją przewodniczącemu Zespołu Interdyscyplinarnego
Zakończenie procedury – wymaga wskazania przesłanki do zakończenia – zawartej w § 18 rozporządzenia i sporządzenia protokołu zakończenia procedury. Decyzję o zakończeniu procedury podejmują jednogłośnie członkowie Zespół Interdyscyplinarny.
Zespół Interdyscyplinarny w Obornikach znajduje się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Obornikach ul. Piłsudskiego 76 64-600 Oborniki tel. 61-29-62-737; 61-29-61-322:
- Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Obornikach Lidia Burzak tel. 697-007-137
- Z-ca Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Obornikach Hanna Kniat-Szymańska
- Sekretarz Katarzyna Lewandowska